پلابچیلون

به نام نامی که نام ها از نام او نام گرفتـند

عکاس:من

دوستان خوبم سلام

اگر یادتان باشد پارسال در چنین روزی پستی با عنوان «اینجا کجاست؟» در وبلاگ قرار دادم . تعدادی از دوستان هم در این باره نظر دادن:

  • نمیدونم ولی فکر کنم یزد باشه.از سبک معماری پیداست منطقه کویری هستش.البته نمیدونم
  • نمی دونم ولی به نظر من یه طورایی قشنگه
  • نمیـــــــــــــــــــدونم.............کجااااااااااااااااااس؟
  • اینجا به گمانم پله بچیلون باشه
  • اینجا پلابچیلون است درسته؟

خب،در این پست به معرفی این مکان می پردازیم:

این مکان در استان خوزستان و در شهر دزفول واقع شده است. در زبان دزفولی به مرغ چند روزه «بچیله» می گویندو به مرغ یکی دو ماهه «بارنه» می گویند لذا پلا بچیلون(pella bachiloon) به معنی پله های مرغان کوچک دانه چین است .
پلا بچیلون شامل حدود هفتاد پله کوتاه آجری و عریض است ؛ این پله ها مشرف به رودخانه است و امتداد آن هم بندار بچیلون نام دارد.
در گذشته ساکنین مجاور پله ؛ مرغ و خروس های خود را برای دانه چینی در پله ها و کوچه رها می کردند ، که کم و بیش هنوز هم  این کار مرسوم است و شاید از این جهت است که این پله به نام بچیلون معروف شده است و یا از باب کوچکی و ریز بودن پله ها که توان عبور مرغان خانگی چند روزه را ممکن می سازد ، به این اسم موسوم شده است. در هر حال این پلکان معبر و وسیله مناسبی است برای دسترسی اهالی آن محدوده به رودخانه مفرح و پر برکت دز.

«دوستان عزیز در این شبها ما را نیز از دعای خیرتان بهره مند کنید»

 

/ 6 نظر / 99 بازدید
...

تو مدام در " دوستت دارم " تکرار می شوی..... ولی من هنوز در اولین سر مشق آن مانده ام! نه ایراد از من است و نه از قلم های بی گناه تو را می نویسم اما نمی بینی لای هیچ سطری هم پنهان نمی شوی حتی میان هیچ خشمی هم مچاله نمی شوی! این کاغذ ها هستند که تو را نمی پذیرند مبادا نامت عاشقشان کند !

پریسا

سلام دوستان عزیزم سایت رسمی محمدرضا چاره خواه با اخبار جدید به روز شد.منتظر حضور شما و نظراتتون هستیم. m-r-charehkhah.ir --------------------------------------------- این شبا منو دعا کن سمانه عزیزم

ساغر

سلام سمانه جان خوبی؟ این پستت عالی بود استفاده بردم ولی خودم خجالت کشیدم که بچه دزفولم ولی اطلاعاتم محدوده! دوست دل پاک خودم التماس دعا!

زهرا

خیلی زیبا بود عزیزم.استفاده بردم[قلب]

سعید ( چاغمان )

سلام... طاعاتتون مقبول خودتون و حضرت باری تعالی...این عکس رو از نمایشگاه مجازی که گذاشته بودین با نام خودتون ذخیره کردم..بسیار لذت بردم و می برم و هنوز هم به اون نمایشگاه گاهی میرم..با گوشی بهتر از این نمیشه نظر داد! اگر یادتون موند برای این کویر خشک هم دعا کنید.. بهترین تقدیرهای خداوند یکتای بی تا برای شما

ابراهیم

سلام خوبی؟طاعات و عباداتت قبول باشه آره یادمه خودم هم در موردش نظر دادم. ممنونم چشم حتما واستون دعا میکنم... . موفق باشی واقعا چه زود گذشت.... یک سال[لبخند]